Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 230 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Jesienna wędrówka kamienną groblą

wtorek, 17 września 2013 23:59

Wędrówka z Górek Wschodnich wprost przez wodę do ujścia Wisły? Oczywiście - oryginalną kamienną groblą z XIX wieku. Grobla znajduje się w północno – zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej i jest niewątpliwą osobliwością terenu należącego do rezerwatu przyrody.

Kamienny nasyp wyznacza granicę nurtu Wisły Śmiałej i Jeziora Ptasi Raj. Jego długość wynosi około 1,5 km, szerokości 2 m i wznosi się od 15 do 70 cm nad lustrem wody - zaznaczmy, że przy pogodzie bezwietrznej. W okresie większych wiatrów, zwłaszcza północnych, to swoiste "gołoborze" miejscami znika pod wodą dostarczając spacerującym ekstremalnych wrażeń. Survivalovych odczuć, na tym odcinku, może również dostarczyć zwykłe przepłynięcie Wisłą, obok nas motorówki. Powstała w ten sposób fala, po prostu przelewa się przez ścieżkę... woda wolno zakrywa buty...

KiedrowskaIMG_3845_2.JPG

Fot. Teresa Kiedrowska

Ptasi Raj jest to płytkie jezioro przybrzeżne o średniej głębokości 1,2 m i powierzchni 61 ha. Nazwa jeziora, została przyjęta od ilości ptaków jakie zatrzymują się tutaj podczas swoich wędrówek. W rejonie Zatoki Gdańskiej, krzyżują się bowiem szlaki wędrowne ptaków, biegnące do Europy Zachodniej, Afryki i nad Morze Czarne. Ptaki wędrowne, nie są w stanie pokonać całego dystansu dzielącego tereny lęgowe od zimowisk bez odpoczynku. Muszą one, co jakiś czas przerywać wędrówkę, aby uzupełnić zapasy energetyczne pozwalające kontynuować dalszy lot. Jeśli na trasie przelotu, nie znajdą bogatych żerowisk, takich jak to jezioro i jego otoczenie, to mogą nie dotrzeć do celu swojej podróży. Najwięcej ptaków odwiedza Wyspę Sobieszowską jesienią.

 

Kiedrowska.IMG_3847.JPG

 

Idąc dalej kamienną groblą, wzdłuż ujścia Wisły, po około 30 minutach, chwil pełnych emocji, nasyciwszy oczy dziką przyrodą dochodzę do nowo wybudowanego falochronu.

Fale morskie rozbijają się o beton z przeraźliwym, tektonicznym hukiem... 

Budowniczowie tego specyficznego „mola” zadają sobie pytanie, czy ich konstrukcja wygra walkę z żywiołem. Z jednej strony żelazobeton, z drugiej dynamiczna działalność rzeki i morza.

 

KiedrowskaIMG_3863_2.JPG

Ze wschodniego brzegu Wisły, patrzę jak słońce znika nad Górkami Zachodnimi... 

Przypomina mi się fragment Na Groblach Wincentego Pola: Jeżeli Wenecja jest miastem na wodzie, to można by tu o Żuławach powiedzieć, że Żuławy są krajem na wodzie i w głąb każdej własności zachodzą lub przechodzą statki po wodnym gościńcu: czółnem płynie każdy na targ do miasta i miasteczka, czółnem do swego ogrodu, na swoją łąkę, na czółnie przenosi się bydło na paszę, statkiem zwożą się snopy do stodoły, statkiem, który kanałem pod dach zachodzi, gdzie się wprost ze statku po zapolach składa zboże.

Wysokie groble chronią kanały od wiatru. Są też przez cały rok Żuławy jako ruta zielone - prześliczną, pasznistą łąką.   (...) Najrozkoszniejsze łąki przegradzają znowu sady szlachetnych drzew owocowych i wierzbniki dające opał.

 

Lada wietrzyk, który po równym, zielonym krajobrazie przeciągnie, czy to od morza, czy to od lądu, wprawia w ruch skrzydła tysiąca wiatraków, wszystkie kolorowe chorągiewki i  flagi, wszystkie żagle na kanałach - i pomiędzy wiatrakami przesuwają się żaglowne statki, których zrębu nie widać, tak że statki zdają się sunąć po suszy, bo zrąb statku zakrywają groble oku...

W oku tych grobli pasą się spokojnie krowy, a z każdej strony dolatuje furkotanie skrzydeł wiatraków… szum kamieni młyńskich, huk młocarni i tartaków wiatrakami pędzonych, w końcu ciężkie, przykre jakby sapanie i jęczenie pomp olbrzymich wprawione w ruch szaloną siłą wiatraków... Zdaje się, że tu ziemia znikła, że człowiek reguluje tylko stan wody, a wiatr pracuje za niego. Miło to patrzeć rzeczywiście na dostatek i stateczną pracę całego tego kraju.

 

Zamożność  też tu wielka i przy obyczajach kmiecych bogactwo niezwykłe. Czystość budynków i domów holenderska. Cała dolna część domu jest obszerną i starożytnym ładem urządzoną na gospodarski warsztat, gdzie się wszystko przyrządza i ładzi. Czeladź trzymana w dostatku i karności pracuje dzień cały, ale nikt ani jest przeciążony pracą, ani nie trapi się pracując; bo praca nagradza się tutaj, a dłużej i lepiej pracuje ten, co nie jest upokorzony i udręczony przy pracy!

 

Jeżeli dół mieszkalnego domu jest rządnym warsztatem, w którym gospodarz i gospodyni krzątają się wiecznie, jeżeli tu wszystko mieści: obok kuchni wielkie sypialnie, jadalne i robocze, to piętro każdego domu, oddzielone osobnym wchodem i drzwiami, jest mieszkaniem zamożnego człowieka: tu już i kosztowne posadzki i obicia i najwytworniejsze meble, tu już rzeźbione starożytne szafy, zbiory porcelany i naczyń srebrnych, okazałe zwierciadła, kosztowne zegary, drzwi z palisandru i mahonie, firanki i pokrycia mebli z ciężkich, jedwabnych materii, na posadzkach kosztowne angielskie dywany, po ścianach obrazy i złocone brązy.

 

Mają wszakże i Żuławy straszne dla nich lata i chwile: są to wielkie wezbrania dolnej Wisły, które zagrażając przerwaniem grobel grożą zniszczeniem krainie! Zniszczenia te byłyby daleko dotkliwsze, gdyby się po wodzie nie było czym dźwignąć z upadku.

 

Warto przypomnieć, że w tym miejscu, na początku XVIII wieku, tętniła życiem mała osada rybacka – Górki. A Wisła wpływała do Zatoki Gdańskiej swoim głównym ujściem w Gdańsku.

 

Tak było do momentu, gdy zimą, roku 1840 ogromny zator lodowy zablokował swobodny odpływ rzeki. Wody wiślane, wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając wały i Mierzeję Wiślaną w okolicach obecnych Górek Wschodnich. Katastrofa zniszczyła częściowo miejscowość, dzieląc ją jednocześnie na Górki Zachodnie i Górki Wschodnie. Pierwotnie, nowe ujście rzeki nazwano Wisłą Przełom. Ostatecznie przyjęła się nazwa nadana przez W. Pola – Wisła Śmiała.

KiedrowskaIMG_3898_2.JPG

Za plecami mam rezerwat przyrody Ptasi Raj. Ale w jego głąb, najlepiej wybrać się o świcie i to właśnie jesienią.


Podziel się
oceń
144
5

komentarze (55) | dodaj komentarz

Rafał Królikowski uwalnia podręczniki

poniedziałek, 09 września 2013 23:52

 

Chciałbym, aby moi synowie korzystali z otwartych, cyfrowych podręczników, zawsze aktualnych, lekkich i rozwijających kreatywność.

 

Rafał Królikowski

 

Kiedrowska.BUW1.JPG

Fot. Teresa Kiedrowska 

 

Co można zobaczyć z tego tarasu widokowego? Zapewniam wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, że naprawdę warto sprawdzić.

 

Idziemy dalej wzdłuż budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i dochodzimy do rogu ulicy Dobrej i Lipowej.

 

Kiedrowska.BUW2.JPG

 

Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna. Ma ona niejako mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury. 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic. Znajdują się na nich kolejno:

- fragment Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w notacji muzycznej,

- tablica z notacją matematyczną, zawierająca: wzór i wykres funkcji jednej zmiennej opisujący normalny rozkład prawdopodobieństwa (Dzwon Gaussa), rozwinięcie dziesiętne liczby π, ciąg dokładny grup homologii dla pary przestrzeni topologicznych, fragment struktury chemicznej łańcucha nukleotydowego kwasu nukleinowego, program komputerowy w języku Pascal opisujący Problem Collatza oraz Równania Maxwella opisujące zjawiska elektryczne, magnetyczne i związki między nimi,

- tekst sanskrycki, zawierający fragmenty Rygwedy (3.62.10), Upaniszady Mundaka (1.1.4-6) oraz Bhagawadgity (13.7-11),

- tekst hebrajski, zawierający fragment starotestamentowej Księgi Ezechiela (Ez 3, 1-3),

- tekst arabski, zawierający fragment Księgi zwierząt Al-Dżahiza,

- tekst grecki, zawierający fragment dialogu Fajdros autorstwa Platona,

- tekst staroruski, zawierający fragment Powieści minionych lat z początków XII wieku,

- tekst staropolski, zawierający fragment Wykładu cnoty autorstwa Jana Kochanowskiego, zaczynający się od słów: Cnotę i w nieprzyjacielu i w nieznajomych miłujemy (…) Dwie tedy rzeczy człowieka szlachcią: obyczaje a rozum; obyczaje z cnót pochodzą, a rozum z nauk; obiedwie rzeczy w sobie mieć, rzecz nieprzepłacona jest człowiekowi. Ale jeśli przy jednej tylko masz zostać, raczej przy cnocie, niż przy nauce zostań; bo nauka bez cnoty, jako miecz u szalonego, i sobie i ludziom szkodzi…

 

Ten motyw ścienny, organizuje semantykę budynku zgodnie z regułami retoryki - architecture parlante (architektura do czytania).

 

Kiedrowska.BUW3.JPGBiblioteka Uniwersytetu Warszawskiego jest jedną z piękniejszych budowli postmodernistycznych. Futurystyczna, na wpół ażurowa konstrukcja, podtrzymuje imponujące ogrody na dachu, spływające tarasowo ku ziemi. Pod ogrodową konstrukcją, kryje się wielka przestrzeń - miasto biblioteka. Wejście do niej zdobią kolumny, na których umieszczono posągi filozofów. Znajduję się tu również, rzeźba otwartej księgi, opatrzona łacińską inskrypcją  Hinc Omnia, czyli Stąd wszystko.

 

Kiedrowska.BUW4.JPG


Tak, jest to z pewnością wyjątkowy gmach na architektonicznej mapie Warszawy. Symboliczne przenikanie się struktury zewnętrznej z przestrzenią wewnętrzną, architektury i natury, strefy intelektu i strefy emocji sprzyja pracy twórczej. Nie tylko wewnątrz budynku, ale i na zewnątrz.

Jak już wspomniałam, na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej, znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Zgodnie z zamysłem projektantów, wyraża on koegzystencję kultury, natury i kosmosu.

 

Kiedrowska.BUW5.JPG

 

Niezwykła fasada i równie ciekawe wnętrza przyciągają liczne rzesze turystów i miłośników sztuki. Każdego dnia, z bogatych zasobów bibliotecznych korzystają oczywiście studenci.
Obiekt spełnia niezwykle ważną rolę naukową, ale jest również miejscem wielu istotnych wydarzeń społecznych i kulturalnych.

 

RafałKrólikowski 077.JPG

 

Takim wydarzeniem, była między innymi wczorajsza  kampania społeczna Uwolnij podręcznik z udziałem Rafała Królikowskiego. W ramach pikniku rodzinnego, organizatorzy poprzez gry i zabawy pokazywali, że nauka nie musi być nudna i stresująca, a przede wszystkim kosztowna. Starano się przybliżyć zalety korzystania z podręczników cyfrowych dostępnych na otwartych licencjach.

 

RafałKrólikowski1.JPG

 

A tu, mały Jasiu wylosował pytanie dla swojego taty: Ile waży elektroniczna książka? Ów pan znał odpowiedź, dzięki czemu chłopiec został obdarowany nagrodami.

 

RafałKrólikowski2.JPG

 

Uczestnicy pikniku mieli również okazję porozmawiać na temat cyfrowych podręczników z Rafałem Królikowskim, który wspiera Centrum Cyfrowe Projekt – Polska, w rozpowszechnianiu idei wolnego, otwartego i darmowego dostępu do zasobów edukacyjnych.

Winą za wysoki koszt podręczników obarczają się wzajemnie: wydawnictwa, nauczyciele i resort. A płacą… rodzice.

 

RafałKrólikowski3.JPG

Rafał Królikowski - Miotacz podręczników.

 

- Moi synowie, pomiędzy którymi jest niewielka różnica wieku, nie mogą korzystać z tych samych podręczników. To jest niedorzeczne - powiedział Rafał Królikowski.

 

Czy jest szansa, aby zgodnie z zamysłem organizatorów, wszystkie cyfrowe zasoby edukacyjne były dostępne w nieograniczony sposób? No i co z tym ładunkiem emocjonalnym, jaki niesie za sobą szelest kartek i zapach druku?


Podziel się
oceń
142
1

komentarze (45) | dodaj komentarz

Espresso

poniedziałek, 02 września 2013 8:19

Zacznij dzień od rzeczy małych.

Jak znany od wieków kubek gorącej…

Kawa i kardamonowe powietrze.

Co może być lepsze?

Myśli poukładane…

I nawet nie wiem kiedy,

ktoś do mojej małej strawy

- dodał – kawał? Kawałek słodkiej…

 

Kiedrowska.Espresso.jpg

 

Cóż tu czytam. Pan Tadeusz, został skreślony z listy lektur obowiązkowych w gimnazjum. Hm.

 

Różne też były dla dam i mężczyzn potrawy:
Tu roznoszono tace z całą służbą kawy,
Tace ogromne, w kwiaty ślicznie malowane,
Na nich kurzące wonnie imbryki blaszane
I z porcelany saskiej złote filiżanki,
Przy każdej garnuszeczek mały do śmietanki.
Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.
Wiadomo, czym dla kawy jest dobra śmietana;
Na wsi nie trudno o nię: bo kawiarka z rana,
Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie
I sama lekko świeży nabiału kwiat garnie
Do każdej filiżanki w osobny garnuszek,
Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.


Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz – czyli ostatni zajazd na Litwie,

Księga II

 

 

Człowiek myśli sobie to i owo, ale najczęściej to...

 

O! Kawa-

łek nieba się w niej odbija.

 

Miłego, słonecznego dnia wszystkim życzę, a zwłaszcza tym, którym skończyły się wakacje.  


Podziel się
oceń
114
0

komentarze (32) | dodaj komentarz

czwartek, 18 stycznia 2018

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

O moim bloogu

Ten, co przezwycięży siebie, zaiste silniejszym jest od tego, co tysiąc mężów w bitwie pokona

O mnie

Teresa Kiedrowska

Urodzona w Gdańsku. Absolwentka Zarządzania i marketingu Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka Rachunkowości i finansów WSB w Gdańsku. Doświadczony handlowiec. Manager. Trener. Przedsiębiorca.


Lubię poznawać nowych ludzi i miejsca...


Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 152028

Lubię to