Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 228 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Żelazna zasada

piątek, 22 kwietnia 2011 23:29

  "Nie idź za tłumem, bo nigdzie nie dojdziesz"  

Margaret Thatcher

 

Owczy pęd – w żargonie giełdowym, termin oznaczający gwałtowne i nieuzasadnione kupowanie lub sprzedawanie akcji, naśladujące aktualny trend.

Nazwa tego pojęcia wywodzi się z zaobserwowanego u wielu zwierząt stadnych zachowania, szczególnie u owiec, polegającego na skłonności do poruszania się w stadzie za swoim przewodnikiem. Wszystkie owce biegną tam, gdzie ich najbliżsi sąsiedzi w stadzie, a te z owiec, które widzą przewodnika, podążają za nim.

Tzw. „efekt owczego pędu” został opisany przez Leibensteina. Zjawisko występuje, gdy konsumenci pragną nabywać pewne dobra, także po wyższych cenach, tylko dlatego, że kupują je inni. Wynika to z chęci naśladowania osób, z którymi chcą się utożsamiać.

 

Dlaczego często zachowujemy się tak, jak inni wokół nas?

 

Naukowcy znaleźli wyjaśnienie. Napotykając sprzeczne sygnały, nasz mózg przeprowadza samodzielną reedukację. Najważniejsze dla niego jest, by poglądy były zgodne z powszechnie obowiązującymi normami. Stąd właśnie bierze się "owczy pęd".

 

"Zmieniamy swoją ocenę sytuacji, tak by nasze sądy pozostawały w zgodzie z zachowaniami normatywnymi całej grupy" - tłumaczy dr Wasilj Klucharev z holenderskiego Centrum Kognitywnego Neuroobrazowania.

Według Kluchareva, gdy nasza opinia zderza się w mózgu z opinią grupy, pojawia się komunikat o błędzie. W takim przypadku mózg będzie podążał za zdaniem większości. Potwierdzać to mają zarówno badania kliniczne Kluchareva, jak i przypadki "z życia wzięte".

 

„Stanęłam na rogu Kościuszki i Zielonej - tuż przy kamienicy, która na ślepej ścianie ma wymalowane okna. Zadarłam głowę i patrzę. Za chwilę, jedna, druga, kolejna osoba przystanęła i zaczęła wpatrywać się tam gdzie ja. Oczywiście nikt nic nie dostrzegł. Niektóre osoby wzruszały ramionami i odchodziły.

Po dziesięciu minutach poszłam na przystanek tramwajowy. Czekałam na tramwaj. Przy kamienicy stało kilkanaście osób z zadartymi głowami.”

Jak mawiają starzy górale: kaj wsyscy tam i jo...

 

Przeciwieństwem efektu owczego pędu jest efekt snoba.

 


Podziel się
oceń
40
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czas

piątek, 15 kwietnia 2011 12:55

"Każdego ranka, po przebudzeniu, otrzymujemy kredyt w wysokości osiemdziesięciu sześciu tysięcy czterystu sekund życia na dany dzień.

 

Kiedy wieczorem kładziemy się spać, niewykorzystana reszta sekund nie przejdzie na następny dzień; to, czego nie przeżyliśmy w ciągu dnia, jest na zawsze stracone, pochłonięte przez wczoraj..."

Marc Levy


Podziel się
oceń
10
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Popękany dzban

poniedziałek, 04 kwietnia 2011 20:48

"Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia"

Immanuel Kant

 

Pewna legenda hinduska opowiada o człowieku, który każdego dnia nosił wodę do swojej wioski w dwóch ogromnych dzbanach przytroczonych do drewnianego nosidła na jego ramionach. Jeden z dzbanów był starszy od drugiego i cały popękany.

Za każdym razem, kiedy mężczyzna wracał ścieżką do domu, tracił połowę wody. Młodszy dzban był zawsze bardzo dumny ze swojej pracy i z tego, że nigdy nie uronił ani kropli z powierzonej mu wody. Drugi dzban zaś wstydził się, że wyciekała z niego woda i był w stanie swoje zadanie wypełnić tylko w połowie. Chociaż zdawał sobie sprawę z tego, że pęknięcia były wynikiem wielu lat wytężonej pracy.

 

Stary dzban był bardzo zasmucony swoją starością, że pewnego dnia, gdy mężczyzna napełniał go wodą ze studni, postanowił przemówić:

-Chciałbym cię bardzo przeprosić. Jestem już bardzo stary  i nie mogę utrzymać  całej wody, którą mnie napełniasz.

Człowiek uśmiechnął się tylko i łagodnie rzekł:

- Kiedy będziemy wracać do domu, przyjrzyj się bacznie ścieżce, którą od wielu  lat chodzimy od studni do domu.

 

Dzban uczynił tak, jak kazał mu jego chlebodawca, i zauważył wiele kwiatów i warzyw rosnących wzdłuż drogi z jednej tylko strony.

- Czy widzisz, o ile piękniejsza jest roślinność  po twojej stronie ścieżki? - spytał mężczyzna.

– Wiedziałem, że masz pęknięcia, ale postanowiłem je wykorzystać. Posiałem więc nasiona, a ty każdego dnia podlewałeś je po trochu. Ściąłem już dziesiątki róż, które zdobiły mój dom, a moja żona i moje dzieci mogły jeść sałatę, kapustę i cebulę, które urosły dzięki twojej pracy. Gdybyś nie był taki jaki jesteś, nigdy nie miałbym tego, co mam.


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czwartek, 18 stycznia 2018

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

O moim bloogu

Ten, co przezwycięży siebie, zaiste silniejszym jest od tego, co tysiąc mężów w bitwie pokona

O mnie

Teresa Kiedrowska

Urodzona w Gdańsku. Absolwentka Zarządzania i marketingu Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka Rachunkowości i finansów WSB w Gdańsku. Doświadczony handlowiec. Manager. Trener. Przedsiębiorca.


Lubię poznawać nowych ludzi i miejsca...


Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 152030

Lubię to