Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 230 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Wigilijna siedemnastka

poniedziałek, 26 grudnia 2011 23:24

 

Na ulicy zobaczyłem dziewczynkę,

drżąca z zimna, w cienkiej sukience i

bez widoków na posiłek.

 

Zdenerwowałem się i rzekłem do Boga:

- Dlaczego pozwalasz na coś takiego?

Dlaczego nie robisz nic, by to zmienić?

 

Bóg na razie milczał. Tej samej jednak nocy

Odpowiedział mi:

- Ale oczywiście, że coś zrobiłem.

Zrobiłem dla  Ciebie.

 

Anthony de Mello „ Śpiew ptaka”

 

 

 

Wigilia. Pierwsza gwiazdka. A ja? Na przystanku. W końcu nadjechał tramwaj. Wsiadłam do pierwszego wagonu. Był prawie pusty…

 

- … tak, tak, udajecie, że mnie nie widzicie.  – Usłyszałam, siadając na ostatnim miejscu.

- A wy myślicie, że kto pisał  te wszystkie przemówienia. Oni? Te… ?

Tu mężczyzna wymienił parę nazwisk znanych polityków. Skreślił w kilku okrutnych, a zarazem dowcipnych słowach ich dokonania.

Gdy mijaliśmy pewien budynek wskazał go i nawiązał do historycznych wydarzeń. W tej opowieści nie pozostawił „suchej nitki” na trójce znanych dziennikarzy. Z opowiadań wynikało, iż on ich, ale i oni jego winni znać.

 

Kasownik przysłaniał mi twarz mężczyzny. Słyszałam tylko dobiegający głos.

- A ty dziewczyno co? Tak, przyjechało się do „Warszawki” na studia… Do domku na święta się wybierasz? Dobrze, bo dopóki tam do siebie na wieś wracasz i mamusia Cię świeżymi jajeczkami, warzywami żywi to jeszcze… Powiedzmy, że dalej to, co myślał ten człowiek na temat stolicy nie usłyszałam.

 

- Patrzcie, co to wykombinowali? Żeby mnie nie słuchać, to słuchawki sobie na uszy zakładają.

Chłopak siedzący dwa siedzenia przede mną słuchał  muzyki.

- W kościele dziś rano, też mnie nie chcieli słuchać. Że wariat. Już karetkę wzywali. Zapytali: „Kiedy Pan ostatnio był u lekarza?”. U lekarza?

Tu zaczął się śmiać.

- Ale nikt nie zapytał się mnie, kiedy ostatnio jadłem? Kiedy ostatnio się myłem? A przecież śmierdzę tak, że nawet wy koło mnie nie siedzicie.

Mężczyzna wychylił się w kierunku pary zadbanych trzydziestolatków.

- A co się śmiejecie? Pójdziecie teraz do rodziny, znajomych i będziecie mieli o czym plotkować? Tak, jak moje sąsiadki ciekawskie. Zastanawiają się, że jaką to niby ja mam tajemnicę? A to proste! Jak jestem pijany, to jestem wszędzie. A jak jestem trzeźwy, to kanałami do domu wracam, żeby mnie nikt nie widział. Ot, cała tajemnica.

 

Byłam jedyną pasażerką do której nic nie powiedział. Byłam.

- A Pani patrzy i słucha. – Powiedział to tak, jakby nagle wytrzeźwiał - Pani jest bardzo inteligentna. Widziałem już Panią nocą. (?!)

 

Tramwaj dojeżdżał do mojego przystanku. Mężczyzna zaczął się pakować. W końcu go dokładnie zobaczyłam. Był niewysoki, może czterdziestoletni, siwa bródka. Ubrany w grubą flanelowa koszulę w szarą kratkę. Ten kloszard przypominał św. Mikołaja. Koszula była czymś wewnątrz powypychana. Do zawiązanego w pasie powrozu, miał przytroczonych kilka prostokątnych, pełnych „sakw”. Schylił się po jakiś szary, zniszczony sizalowy wór. Założył go sobie na plecy.

 

Było późno. Na przystanku wysiadłam ja i ów jegomość. Dookoła żywego ducha…

Nasze drogi się skrzyżowały.

- Wesołych Świąt…


Podziel się
oceń
111
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Marzenia, życzenia

sobota, 17 grudnia 2011 22:51

 

Podrzuć własne marzenia swoim wrogom, może zginą przy ich realizacji.

Stanisław Jerzy Lec

Dream

 

;*


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Słowa są jak pocałunki

piątek, 16 grudnia 2011 23:57

… tak śpiewa Mariza. Na Transparente, szczególnie upodobała sobie poezje Fernando Pessoa. Spojrzałam jeszcze raz na płytę. Bogini, o aksamitnym głosie ma dziś urodziny.

 

Mariza urodziła się w Mozambiku. W kraju gdzie świeżo złowiona i pieczona w ognisku ryba ma smak prawdziwej przygody, gdzie w przybrzeżnych wodach żerują ogromne rekiny wielorybie, a na rafach Oceanu Indyjskiego spotykamy dumne manty. To kraina zamieszkana przez ludzi z najpiękniejszymi rysami w całej Afryce. Mozambijczycy wydają się być najbardziej uśmiechniętym narodem na świecie…

 

Smile

 

Mariza, jak wiemy zamieszkuje od dawna Portugalię i jest przede wszystkim pieśniarką fado. ;)

 

Mówi się, że fado nie da się opisać, że trzeba je przeżyć: wiatr... wiatr co przynosi wspomnienia i zaciera je, wiatr co niesie pamięć o aniele jakim jest moja iskierka.

"Kiedy Misia śpiewa, trafia prosto do mego serca. Ma to coś, co w moim kraju nazywają "duende", mieszankę osobowości, talentu, głosu i wrażliwości" - tak zachwyca się wokalistką reżyser Carlos Saura.

 

Ona sama powiedziała: "Zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy ludzie muszą rozumieć wiersze, które śpiewam, ale wydaje mi się, że nastrój smutku i melancholii - my nazywamy go saudade - jest uniwersalny. Każdy może go samemu odczuć bez dodatkowych słów."

Właśnie. Tak jak... pocałunki.


Podziel się
oceń
14
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

List do Małego Księcia

wtorek, 13 grudnia 2011 22:54

 

Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”


Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?”. Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.


Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

 

Mały Książę Antonie Saint-Exupery

 

 

Jak wiesz, twój mózg dzieli się na dwie z pozoru symetryczne półkule. Tak naprawdę, to one wcale nie są idealnie symetryczne.

 

Badania z elektroencefalografem wykazały, że gdy człowiek się wypowiada, liczy w pamięci, pisze, myśli logicznie albo uważnie słucha, bardziej aktywna jest lewa półkula. Prawa natomiast wykorzystywana jest przy czynnościach, które wymagają wyobraźni i wizualizacji, gdy pojawiają się kolory, muzyka, rytm.

 

Zatem lewa półkula zajmuje się liczbami, zdaniami, abstrakcją, racjonalizacją, logiką, werbalizacją i szczegółem. Z kolei prawa odpowiada za twórczość, formy, kolory i rytm, metafory, analogie, wyobraźnię i ogół. Gdy słyszysz piosenkę, prawą półkulę interesują: rytm, rymy, melodia, a lewą – sens zdań, składnia, znaczenie przekazu (no, chyba że to przebój muzyki pop – wtedy lewa ma wolne).

 

Oto, jak wyglądają obie nasze półkule mózgowe: prawa - emocjonalna, kreatywna, zmysłowa i lewa - precyzyjna, praktyczna, analityczna, wręcz zero-jedynkowa na jednej z reklam przygotowanych dla producenta samochodów.

 

 

 

Jaka półkula dominuje u Ciebie?

 

Jeśli masz trudności z posługiwaniem się cyframi i słowami, za to posiadasz bujną wyobraźnię, to prawdopodobnie dominuje u ciebie półkula prawa.

Prawa półkula dostrzega las, a lewa półkula dostrzega drzewa. Np.

 

Spider

 

Widziałeś ten las? Nie? Ponieważ, Ci drzewa przeszkadzają.

Z badań naukowych wynika, że mózg funkcjonuje wydajniej, gdy zaangażowane są obie półkule.

Po latach…

 

Letter

 

O czym był ten list?


Podziel się
oceń
87
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Ładny, a piękny

piątek, 09 grudnia 2011 23:30

 

Posłuchaj: Belle

 

Co poczułeś za pierwszym razem, a co zrozumiałeś za entym?

 

 


Podziel się
oceń
10
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czwartek, 18 stycznia 2018

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Ten, co przezwycięży siebie, zaiste silniejszym jest od tego, co tysiąc mężów w bitwie pokona

O mnie

Teresa Kiedrowska

Urodzona w Gdańsku. Absolwentka Zarządzania i marketingu Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka Rachunkowości i finansów WSB w Gdańsku. Doświadczony handlowiec. Manager. Trener. Przedsiębiorca.


Lubię poznawać nowych ludzi i miejsca...


Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to