Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 230 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Człowiek to metafora

wtorek, 22 listopada 2011 23:33

 

Metafory i analogie, poprzez zestawienie razem różnych kontekstów, prowadzą do powstawania nowych sposobów patrzenia. Prawie wszystko to, co wiemy, łącznie z poważną nauką, opiera się na metaforze. I dlatego nasza wiedza nie jest absolutna.

Joseph Weizenbaum Moglibyśmy mieć raj

 

Zastanawiałeś się nad tym, że myślimy, żyjemy metaforami, choć przeważnie nie zdajemy sobie z tego sprawy?  Mają one ogromną moc. Metafory mogą zmienić znaczenie, jakie przypisujesz dosłownie wszystkiemu.
Tym samym mogą zmienić twoje życie tak skutecznie, jak zmieniają twój język.

 

Czy wiesz jaka jest Twoja najważniejsza metafora? Nie.

 

Możesz ją odkryć wsłuchując się w swoje słowa.

 

Gdy robisz coś po raz pierwszy, przypomnij sobie, co mówisz? Np. uporałem się z tym problemem czy dziś odkryłem coś nowego? A może masz swoje własne powiedzenie? Oczywiście na podstawie jednego zdania trudno dokładnie określić jak ktoś postrzega życie, ale najprawdopodobniej w pierwszym przypadku jako trud, walkę, a w drugim jako przygodę.

 

Dobieraj metafory uważnie i mądrze.

 


Zmień się w poszukiwacza metafor. Ilekroć usłyszysz, że ktoś używa metafory, która go ogranicza, zastanów się jak można złamać ten wzorzec i zaoferować nowy. Postępuj tak z innymi, jak i ze sobą samym.

 

Dlaczego? Metafory niosą zrozumienie.

 

Metafory opierają się na zestawieniu dwóch pojęć. Pozwalają one rozumieć nieznane przez znane, nowe przez stare. Metafora odłącza rzecz, wobec której jest stosowana, od wcześniejszych asocjacji, pozwala ujrzeć ją w nowym świetle. Jest dowodem na to, że dotychczasowe skojarzenia nie były jedynie możliwe i zaprasza do poszukiwania nowych.

Np. Uzupełnij: Człowiek to…, Czas to…, Życie jest…, itd.

 

Życie jest pod wpływem naszej metafory przewodniej. Stanowi ona jego narrację. Gdy postrzegasz życie jako walkę, to najprawdopodobniej przeżywasz sporo negatywnych emocji. Jeśli jednak widzisz życie jako przygodę myślę, że częściej towarzyszy Ci ciekawość, czy nawet ekscytacja. 

Tak naprawdę o tym, co widzisz dookoła decyduje tylko twój odbiór i twoje nastawienie. Rzeczywistość obiektywna jest dla nas niedostępna.

 

Gdy skupiasz się na biedzie, będzie brakowało Ci pieniędzy, gdy skupiasz się na kryzysie, odczujesz kryzys, gdy skupiasz się na chorobie będziesz źle się czuł. Skup się na poszukiwaniach dobra, miłości, przyjaźni i pieniędzy, a zauważysz je dookoła siebie.

 

Metafory są skuteczniejsze niż zwykły opis, ponieważ dzięki symbolice w nich zawartych, wywołują szybsze napięcie emocjonalne. Interesująca historia, dobrze opowiedziana, potrafi poruszyć wyobraźnię słuchacza i zainspirować go do nowych działań.  Co ciekawe, możliwości interpretacji metafory są wieloznaczne, dzięki czemu możemy dopasować ją do rozwiązania aktualnych zadań czy problemów.

 

Konstruowanie metafor jest aktem twórczym, ponieważ wymaga tworzenia nowego znaczenia. Zrozumienie metafor może być potężnym narzędziem również do formowania kreatywnych myśli, pomysłów.

 

Według Druckera, nie istnieje nic takiego, jak zasób, dopóki człowiek nie znajdzie zastosowania dla czegoś istniejącego w naturze i w ten sposób nada temu czemuś wartość ekonomiczną. Do tego czasu każda roślina jest chwastem, a każdy minerał jednym z kamieni. Metafora odkrywa w chwaście pożywienie, a w kamieniu – źródło paliwa.

 

 

Ewolucja metafor odzwierciedla ewolucję całej kultury: od konkretu do abstrakcji. Peter Leithart zwraca uwagę, że pierwsze metafory powstały poprzez rozszerzenie znaczenia elementarnych doświadczeń związanych z ciałem i aktywnością motoryczną.

Ruch w górę oznacza więcej i najczęściej lepiej. Wzrost jest czymś z natury dobrym. Bliskość powierzchni ziemi jest czymś złym - być przyziemnym. Ciało i jego dynamika dały początek serii metafor związanych z zawieraniem czegoś w czymś, układem część−całość, centrum−peryferie, powiązanie ze sobą dwóch rzeczy itd.

 

Dzięki metaforom słowa dawały początek nowym. Ręka dała początek rękawowi, rękawiczce, rękojeści, rękoczynowi, rękopisowi i rękodziełu. Konkretny głód stał się punktem wyjścia dla abstrakcyjnego głodu wiedzy, nagość – dla nagiej prawdy

 

Ostatnio usłyszałam: Prawda jest taka, że nie ma prawdy.

 

 

Materiałem, z którego tworzy się metafory, dostarcza kultura (technologie, system społeczny, kościół, biznes, filozofia itd.). Każda z nich oferuje różne sposoby myślenia i działania.

Również ważnym źródłem twórczych skojarzeń jest mobilność geograficzna i społeczna, a w szczególności kryzys, potrząsający zastałymi układami pojęć i norm.  

Częste i intensywne kontakty pomiędzy ludźmi podobnie myślącymi w stabilnym środowisku nie prowadzą do epokowych odkryć.

 

Wyobrażenie sobie czegoś nowego jest wyjątkowo trudne.

 

Ale... IBM rozwinął wielkie systemy komputerowe przez menedżerów wysokiego szczebla.

Mikroprocesor i komputer osobisty, przeciwnie, rozwinęli technicznie utalentowani studenci, pozostający pod wpływem języka kontrkultury, przejęci pasją powszechnego dostępu do informacji.

 

A Ty?

Jeśli chcesz, korzystaj z dostępnych informacji, przejmij kontrolę nad własnymi metaforami . Bądź kreatywny. 

 

Człowiek ma nieograniczone możliwości. To prawda?

 


Podziel się
oceń
46
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Psychologia w służbie satyry

czwartek, 17 listopada 2011 23:58

 

Ojciec nazywał go Ognistą kulą.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Szkoły Businessu na Uniwersytecie Pensylwania. Studiował również na Uniwersytecie Columbia. Mawiał:

 

Żyj tak jak chcesz żyć

Nie jestem w stanie wymyślić niczego, co mógłbym chcieć, a czego nie mam.

O wiele łatwiej jest zarabiać pieniądze, niż je wydawać.

 

Urażony przez dziennikarza, który zarzucił mu, że chodzi w tanich garniturach, odparł:

Kupuje drogie garnitury. Tyle, że na mnie tanio wyglądają.

 

 

Jedz to co chcesz jeść

Któregoś razu, na uroczystej kolacji, poczęstowano go kieliszkiem bardzo drogiego wina. Biorąc do ręki kieliszek powiedział:

Nie, dziękuję. Poproszę gotówkę.

 

Teraz zanim zaczniesz czytać dalej... przypomnij sobie Skąpca z Luisem De Funes w roli gółwnej.

 
Rozpieszczanie innych

Wszyscy Ci ludzie, którzy uważają, że kartki żywnościowe są złym rozwiązaniem, gdyż są krzywdzące i prowadzą do ubóstwa, to z pewnością ci sami ludzie, którzy odchodząc zostawiają kupę pieniędzy swoim dzieciom.

 

Praca

Celem tego co robię, nie są same pieniądze. Ale sprawia mi wielką przyjemność ich zarabianie i przyglądanie się, gdy jest ich coraz więcej.

 

Praca z ludźmi, których się nie lubi, jest jak "ślub dla pieniędzy".

Wszystkim się wydaje, że to raczej głupi sposób na życie. I jest to chyba zły sposób bez względu na okoliczności, a niewątpliwie fatalny, jeśli jesteś już bogaty.

 

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, jeśli chodzi o to, jak zarabiam na życie. Nikt, nie mówi mi, bym robił coś, w co nie wierzę, lub coś, co uważam za głupie.

 

Jestem realistą. Zawsze wiedziałem, że lubię to, co robię. Z pewnością byłoby fajniej być najlepszym pierwszoligowym graczem w baseball, ale tu właśnie wkracza realizm.

 

Miej swoje hobby

Grając w brydża nie myślę o niczym innym.

 

Bądź pasjonatem

Zakochałem się w tym samolocie. Chce być pochowany razem z nim.

 

Skoncentruj się na swoich celach 

Jeśli zdecydujemy się jechać z Nowego Jorku do Chicago ekspresem, to nie będziemy mogli wysiąść w pół drogi i obejrzeć okolicy.

 

Często miałem wrażenie, że można zyskać więcej studiując porażki niż sukcesy. Normalne jest, że w szkole businessu studiuje się sukcesy odnoszone w danej branży.

Ale mój przyjaciel twierdzi, że chciałby znać tylko jedną rzecz - miejsce, w którym umrze, bo wtedy nigdy by tam nie pojechał.

 

Uwierz w siebie

 Nigdy nie wątpiłem w siebie. Nigdy się nie zniechęcałem.

Zawsze wiedziałem, że będę bogaty.

 

W końcu zawsze lepiej wierzyć własnym oczom niż czemukolwiek innemu.

 

Mierz wysoko

Teraz gdy jesteś najbogatszym człowiekiem w Ameryce, jaki jest twój cel? Na tak postawione pytanie odpowiedział:

Być najstarszym człowiekiem na świecie.

 

... pamiętaj jednak żeby nie mierzyć zbyt wysoko.

Nie staram się przeskakiwać 2-metrowych płotków: rozglądam się wokoło, czy nie ma gdzieś 30-centymetrowych, które można przejść.

 

Mierz dobrze 

Jak mówi Wayne Gretzky, jedź tam, dokąd zmierza krążek, a nie tam gdzie jest...

 

 Jak myślisz kto jest Autorem tych słów?


Podziel się
oceń
51
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

czwartek, 18 stycznia 2018

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

O moim bloogu

Ten, co przezwycięży siebie, zaiste silniejszym jest od tego, co tysiąc mężów w bitwie pokona

O mnie

Teresa Kiedrowska

Urodzona w Gdańsku. Absolwentka Zarządzania i marketingu Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka Rachunkowości i finansów WSB w Gdańsku. Doświadczony handlowiec. Manager. Trener. Przedsiębiorca.


Lubię poznawać nowych ludzi i miejsca...


Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 152013

Lubię to